Feedback bioresonans: Candida detox

Första träffen så tittade vi närmare på vad det var som orsakade tröttheten och en individuellt anpassad detox påbörjades.  Det fanns en hel del olika jästbakterier i tarmen och en känslighet mot gluten.  Vid uppföljning var Candidan inte längre ett problem, inte heller järnbristen som varat under lång tid.

Så här säger Annika efter första detoxprogrammet:
Symptom jag ganska direkt känner MINDRE av:

  • Torrhet i ögon
  • Värken i leder (vid störa rörelser, komma ner på knä, sitta på huk)
  • Tröttheten i musklerna
  • Mentala tröttheten
  • Magen bäst resultat. Ej uppblåst.

Hon berättar att hon successivt under senaste året slutat m gluten och minskat ner på ost.  Hon fick rekommendation att utesluta ost efter första träffen.  Åt först ingen ost.  Sen 1 dag i veckan.

”Nu har jag omedvetet ökat ost till 2 ggr/veckan.  Idag är torrheten lite tillbaka.  Främst i mun.  Just ja, hade ju så torr andedräkt förut.  Nu ska jag ta bort osten igen! ”

Annika följde kostråden men glömde att hon skulle ta kokosfett, efter detoxen. Det är ett supermedel mot candida.  Hon har dock sedan en vecka tillbaka börjat med 1 msk kokosfett om dagen och risproteinpulver- shake med gurkmeja till frukost.  Frukosten var tidigare smörgåsar och the.